'Kaymaklı Ekmek Kadayıfı'

MALZEMELER…

1 Adet Ekmek Kadayıfı 5 Su Bardağı Su 1250 gr. Şeker 3 Adet Limon tuzu ve bu yapılan kadayıfı yiyebilcek insanlar YAPILIŞI…

1. Kadayıf kendisinden daha geniş kenarlı bir tepsiye yerleştirilir. Üzerini iki parmak(parmaktan parmağa fark var aman ha bu tarif Ümit Usta’nın tarifi değil tombul parmak olmasın) aşacak kadar sıcak su konur, kalın bir bezle örtülür, 10 dakika sonra suyu süzülür, tam ortası bıçakla 5 cm. uzunluğunda “X” işareti yapılır gibi kesilir(metreyle ölçün milim şaşmasın).

2. Bir başka tencerede şeker, su ile kaynatılır; limon tuzu ilave edilip 2 dakika daha kaynatılır ve ateşten alınır.

3. Ayrı bir kapta 250 gr. şeker ağır ağır karıştırılarak, sarartılıp eritilir, ateşin ağır olmasına dikkat edilir, aksi halde şeker kararır bu şeker şurubun üzerine dökülür.

4. Şurubun hepsi kadayıfın üzerine gezdirilerek boşaltılır, çok kısık ateşe konur, tepsi kenarlarındaki şurup kaşıkla alınarak yeniden üstüne gezdirilir. Suyunu tamamen çekinceye kadar ateşte bırakılır. Ilınınca çok ince kenarlı bir tepsiye ters çevrilerek alınır.(Annelerinizden fırça yememek için bu basamağı dikkatlice uygulayın…Aksi takdirde şerbet yere döküldü müydü anneniz size darp girişiminde bulunabilir, kendimden biliyorum yani…)

5. İyice soğuduğunda tam ortasına 15 cm. çapında yuvarlak bir tabak kapatılıp etrafı bıçakla kesilir. Tabağın altına gelen yuvarlak bölüm de altıya bölünür, üzerine kaymak konarak servis yapılır.(Matematiksel işlem bakımından, ölçüp biçmek bakımından biraz fazladır bu tatlı, meşakkatlidir belki biraz yapımı fakat lezzeti de ona göredir…)

En son şeklin üzerine dilerseniz dondurma ve fıstık atıp servis yapabilirsiniz… Afiyet bal şeker olsun…

Benzer Tarifler:

 1. Hakiki Ekmek Kadayıfı-Resimli
 2. Arap Kadayıfı-Resimli
 3. Ekmek Kadayıfı
 4. Yalancı Ekmek Kadayıfı
 5. Arap Kadayıfı (5 Kişilik)
 6. Yalancı Ekmek Kadayıfı-Resimli
 7. Yalancı Ekmek Kadayıfı / Etimek Tatlısı (Resimli)
 8. Vişneli Ekmek Kadayıfı Resimli
 9. Kaymaklı Kolay Ekmek Tatlısı-Resimli
 10. Hanım Parmağı Tarifi Resimli
 11. Kaymaklı Çerkez Tatlısı
 12. Tel kadayıfı ve sakızlı muhallebi ıle birleşen nefis tat:
 13. Kaymaklı Dondurma Tarifi
 14. Kaymaklı Etimek Tatlısı
 15. Kaymaklı börek [resimli]

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.