'Kolay Pratik Resimli Muhallebi Tarifi( Oktay Usta)'

Kolay Pratik Resimli Muhallebi Pratik muhallebi nasıl yapılır? Resimli Muhallebi Tarifi(Oktay Usta) forumdasnetmuhallebitar Kolay Pratik Resimli Muhallebi Tarifi( Oktay Usta) Muhallebi Ölçüler (6 porsiyon için) Süt: 1 litre Şeker: 250 g Pirinç unu: 80 g Pirinç: 100 g Vanilya: yeteri kadar Tarçın: süslemekiçin yeteri kadar

Yapılışı: 1. Pirinçle yapılacaksa pirinç akşamdan ıslatılıp kabartılır. Blenderdan geçirilir veya havanda dövülüp ezilir, elekten geçirilir. Çok iyi ezilmiş, ele pütür gelmeyecek şekilde olması gerekir. Pirinç unundan yapılacaksa o da, bulamaç hâline gelecek şekilde ıslatılır. 5-6 saat bekletilir. Ölçülü sütten alınarak akıcı hâle getirilir.

2. Yuvarlak dipli uygun tencerede süt, pirinç unu veya subye ocağa konur. Kanştıra karıştıra harlı ateşte kaynaması sağlanır. Kaynayınca altı kısılarak 10-15 dakika daha kaynatılır. Bazı pirinç veya pirinç unu fazla su kaldırır, çok koyulaşır, o zaman biraz süt ilâve ediler k kıvamı düzeltilir.

3. Şekeri ilâve edilir, eriyinceye kadar karıştırılır.

4. Kepçe ile yukarıdan dökülerek kâse veya uygun kadehlere konur. Soğuyunca zevke göre tarçınla süslenerek soğutulur. Servis yapılır.

Not: a. Muhallebi Arapça muhalleb sözcüğünden gelmiştir. b. İstenirse içerisine vanilya veya limon kabuğu rendesi konabilir. c. Nohut büyüklüğünde 2-3 adet damla sakızı havanda ezilip, pişirirken elenerek konabilir. Sakızlı muhallebi adını alır. d. Çok kere hoşa giden hafif yanık kokusu olması istenirse sonuna doğru biraz az karıştırıp dibi yakılabilir. e. İçinde su bulunan firın tepsisine dizilen kâseler fırına sürülerek üzerleri hafif kızartüabilir. Fırında muhallebi adını alır. f. Bazı uygulayıcılar içine nişasta, yumurta sarısı koyarlar, o daha çok batı etkisi taşır. Aslında nişasta ve yumurta yoktur. g. Yaz aylarında çok kere üzerinde dondurma ile servis yapılır. h. Şekerin sonradan konması kıvamın daha güzel olması içindir, önceden de konabilir. i. İstenirse üzeri ince kıyılmış Antep fıstığı, fındık, Hindistan cevizi rendesi ile süslenebilirse de aslında tarçm kullanılır.

Benzer Tarifler:

 1. tarhana çorbası nasıl yapılır oktay usta
 2. karnıyarık tarifi oktay usta resimli
 3. Portakallı Muhallebi
 4. Dondurmalı Pasta Oktay Usta
 5. Oktay Usta’dan Şifa Çorbası
 6. haşlama et tarifi oktay usta
 7. orman kebabı tarifi oktay usta
 8. Karamel soslu pötipörlü cevizli muhallebi nasıl yapılır?resimli
 9. Oktay Usta’nın patatesli börek tarifi
 10. Oktay Usta’nın Un Çorbası Tarifi
 11. Oktay Usta’nın Sacher Kek Tarifi
 12. Oktay Usta’nın Lahmacun Böreği Tarifi
 13. Diyet Muhallebi Tarifi Resimli
 14. Oktay Usta’nın Mantarlı Börek Tarifi
 15. Oktay Usta’nın Çilekli Dört Köşe Pasta Tarifi

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.