'Nevzine tatlısı'

Nevzine tatlısı Nasıl yapılır

ABD başkanı Barack Obama‘ya Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri’nin geleneksel tatlısı Nevzine ikram etti. Barack Obama’ya ikram edilen Nevzine Tatlısı yeniden meşhur olacak gibi.şimdi bu tatlının tarifini sizler için sunuyoruz.

Kullanılan Malzemeler Malzemeler: Erimiş hemen hemen bir büyük Sana Biraz zeytinyağı 1 çay bardağı tahin 1 çay bardağı gibi yoğurt ve yoğurdun suyu Sert bir hamur olacak kadar un (ben 3 su bardağı kadar kullandım) 1 su bardağına yakın iri çekilmiş ceviz Şurup için: 3 su bardağı şeker 3 su bardağı su 1 çay bardağından fazla pekmez (isterseniz Belgin hanım gibi şeker ve pekmez miktarını arttırıp daha koyu bir şerbet hazırlayabilirsiniz)

Nevzine tatlısı nasıl Yapılır? Yapılışı Ceviz hariç malzemelerin hepsi yoğurulup sert bir hamur yapılır. Daha sonra ceviz eklenip yağlanmış (ben zeytinyağını burada kullandım, hamurun içine zeytinyağı koymadım) bir borcama ya da tepsiye yerleştirilir. nevzine1 Nevzine tatlısı

Bu tatlı hazırlanırken bütün malzemeler uygun bir kap içinde karıştırılarak yoğrulur. Yumuşak bir hamur haline gelen malzemeler tepsiye bastırılarak yayılır. Sonra hamurun üzeri çatalla ezilerek şekil verilir. Kare ya da üçgen biçimde kesilir. 180 derecelik fırında 40 dakika kadar pişirilir. nevzine2 Nevzine tatlısı

nevzine3 Nevzine tatlısı

Şeker, limon suyu ve su karıştırılıp kaynatılarak şerbeti de yapılır ve tatlı fırından çıkarıldıktan sonra şerbeti sıcakken üzerine dökülür.

nevzine4 Nevzine tatlısı

Nevzine şerbeti çektikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.Tatlının üstüne biraz tahin dökerek süsleyebilirsiniz. nevzine5 Nevzine tatlısı Tatlınız servise hazır, afiyet olsun..

Benzer Tarifler:

 1. Gelin Tatlısı Tarifi
 2. Kaşık Tatlısı Tarifi
 3. Haşhaşlı İrmik Tatlısı Tarifi-haşhaşlı irmik tatlısı yapılışı
 4. Dolama tatlısı(resimli)
 5. arap tatlısı ( hafif tatlı)
 6. Parmak Tatlısı Tarifi Resimli
 7. Gazoz Tatlısı Tarifi
 8. Ay Tatlısı-Resimli
 9. Gürcü Tatlısı
 10. Kabak Tatlısı Tarifi Resimli
 11. Peynir Tatlısı
 12. Havuç Tatlısı Tarifi Resimli
 13. Cevizli Gül Tatlısı
 14. Çerkez tatlısı tarifi resimli-osmanlı mutfağı
 15. Gül tatlısı nasıl yapılır? anlatımlı ve resımli..

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.