'Palamut Tava Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı'

PALAMUT

palamut1 1 Palamut Tava Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı

Palamut ayiklamanin incelikleri…

Palamut ve torik, hem dilimlenir hem de fileto çikararak ayiklanabilir. Sayet tava ya da yahni olarak pisirilecekse, palamut dilimlerinin en az 2. cm. kalinliginda olmasinda yarar var. Dilimler daha ince olursa, özellikle kizarirken, palamutu kurutma tehlikesi var. Fileto çikarirken, palamutun kuyruk kismindan baslayarak, biçagi baligin kilçigina paralel olarak tutup ikiye ayirabilirsiniz. Palamut ya da torikten lakerda hazirlayacaksaniz, dilimlerin bir hayli kalin, en az 4-5 cm. kalinliginda olmasi sarttir!

Sezon basinda, tezgâhlarda görünür görünmez hepimizi sevince bogan çingene palamutu, biraz küçük oldugundan, ne dilimlenir ne de fileto ayrilir. Ama, çingene palamutlarinin iç organlari, tipki palamut gibi çikarilir. Karni tamamen yarilir, sirt derisi kesilmez, yalnizca iki yana ayrilir. Çingene palamudu pek küçük ise, bütün de birakilabilir. Illâ pilaki yapacagim derseniz, o zaman çoook kalin dilimlemeniz elzem oluyor. Çingene palamudunun vücut bütünlügüne hiç ellemiyoruz; ama palamut ve torigin kafalari ile kuyruklari hiç bir ise yaramaz; bu yüzden de, çöpü boylarlar.

Palamut ile hangi ot ya da baharat gider?

Palamut bugulama: Defne, kereviye, maydanoz, kekik, sarimsak, kapari

Palamut sis: Defne, karabiber-beyaz karabiber (tane veya toz) Marine etmek için

Palamut firin : Tarhun Palamut çorba: Karabiber, maydanoz, sarimsak

Palamut köfte: Karabiber, nane, kimyon, kekik, maydanoz, sarimsak

Palamut izgara: Kirmizi sogan, sumak, maydanoz Lakerda Kirmizi sogan, sumak, maydanoz

Palamut tava

Malzeme:

4-5 adet orta boy palamut (yeterince) un Tuz Sivi kizartma yagi

hazırlanışı Palamutlari yukarida izah edildigi sekilde ayiklayip yikayin. Ve, en az 2 cm. kalinliginda dilimleyin. Buradaki balik sayisi, adam basi 1 balik esasina göre verilmistir. Kizartma ununu temiz bir kâgidin üzerine yayin. Kâgit olarak, genellikle gazete kullanilir. Ne var ki, gazetedeki mürekkep zararli olabilecegi için, ben sahsen, gazetelerin iyice beyaz olan bulmaca ek sayfalarini kullaniyorum.

Biraz tuzla ovdugunuz palamutlari, tavada kizdirdiginiz una atin. Kizartmanizin lezzetli olmasini istiyorsaniz, unun niteligine dikkat etmeniz lâzim. Mümkünse, kizartma ununu önce bir süzgeçten geçirin. Baligin pütür pütür olmamasi için. Ayrica, her bir palamut dilimini tavaya atmadan evvel biraz silkeleyin ki, fazla undan kurtulsun. Kizartmada un kullanilmasinin tek nedeni, kizgin yagin baligin derisini yakmasinin önüne geçmek.

Kizartma sirasinda, asla bir baska isle mesgul olmayin. Gözünüzün devamli baliklarin üzerinde olmasinda sonsuz fayda var. Tahta spatulalar kullanarak, palamut dilimlerini sIk sIk ters yüz edin ki iki tarafi da esit kizarsin. Ve de, fazla yag çekmesin.

Unutmadan, balik kizartirken, bir kapta sirkeli su kaynatirsaniz, kizartma kokusunun mutfaga yerlesmesinin önüne geçersiniz. Kizaran palamutlari genis ve yayvan bir servis tabagina alin. Yanina muhtesem bir roka salatasi hazirladiginizi farz ediyorum. Zira, dizi dizi roka salatasi tariflerini iki hafta evvel bu sütunlarda vermistim. Eh, bir zahmet yaparsiniz diye umuyorum. Heryhat!… Salata yapacak vaktiniz yok ise, palamudu, halka halka dogranmis kirmizi sogan, bir tutam maydanoz, bir iki dal roka, biraz taze nane, bir kaç dilim salatalik tursusu, belki bir iki dilim haslanmis patates ile süsleyerek ikram edebilirsiniz.

Benzer Tarifler:

 1. Palamut Köftesi Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı
 2. Kağıtta palamut Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı
 3. Palamut pılakısı Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı
 4. Fırında palamut Tarifi, Malzemeleri, Yemek Yapılışı
 5. Palamut Pilakisi Tarifi Resimli
 6. Palamut Pilaki Tarifi Resimli
 7. Palamut Köftesi Tarifi Resimli
 8. Kağıtta Palamut Tarifi Resimli
 9. Palamut Balığı Köftesi Tarifi Resimli
 10. Palamut Pane
 11. Palamut Fırın Kebabı Tarifi Resimli
 12. Palamut Güveç Tarifi Resimli
 13. Palamut Izgara Tarifi, Malzemeleri & Yapılışı
 14. Fırında Palamut Güveç
 15. Palamut Tava

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.