'Toz Tarhana Yapılışı,Tarhana Hamuru Nasıl Yapılır'

Tarhana Hamuru Hazırlanışı Tarhana Nasıl Yapılır Toz Tarhana Nasıl Yapılır

toztarhana Toz Tarhana Yapılışı,Tarhana Hamuru Nasıl Yapılır

Malzemeler:

6 kg salçalık kırmızı biber 3 kg domates 2-3 baş iri soğan 1 demet maydanoz 1 demet taze nane 1 kg yoğurt 1 çorba kaşığı kekik 1 çorba kaşığı karabiber Bir avuç kaya tuzu (kirli tuz) Aldığı kadar un (yaklaşık 6-7 kilo kadar)

Hazırlanışı: Kırmızı biberler yıkanıp suyu iyice süzülür. Sap ve çekirdek kısımlarını, varsa çürüğünü ayıkladıktan sonra yarım parmak boyunda doğranır. Az suyla iyice yumuşayana kadar haşlanıt. Haşlama suyunu süzüp, biber posasını kevgirden geçirerek kabuklarından ayrılır.Biberi tekrar ateşe koyup, koyulaşana kadar pişirelim.İyice yıkanıp süzülmüş domates ve soğanı rendeleyelim. Maydanozla naneyi iyice yıkayıp süzelim, ince ince kıyalım. Bu sebzelerin üzerine biber püresini, yoğurdu, kekik, karabiber ve tuzu ilave edelim. Üzerine azar azar un koyarak yoğurmaya başlayalım. Sert bir hamur kıvamına gelene kadar yoğuralım. Hamurun rahatça sığabileceği büyüklükte bir tencereye yerleştirelim. Üstüne kapağını örtelim.5 gün boyunca her gün bir sabah, bir akşam olmak üzere hamuru iki kez yoğuralım. Hamur ıslaklaştığında üzerine biraz un yedirerek yoğuralım. 5 gün boyunca hamur kendiliğinden mayalanmaya ve kabarmaya başlamış olacaktır. Hava yeteri kadar sıcaksa beşinci gün hamur ele yapışmamaya başlar, kendiliğinden sertleşir. Bu kıvama geldiğinde kurutma için hazır demektir. Balkon veya teras gibi güneş alabilecek geniş bir alana temiz bir çarşaf serelim. Tarhana hamurundan avuç büyüklüğünde parçalar kopararak çarşafa yan yana dizelim.Bu parçalar güneşte kurudukça tersyüz edip, elimizde daha küçük parçalara bölelim. Sıcak havada bir günde kuruyabilir. Eğer kurumamışsa akşam evin içine alıp sabah tekrar güneşe serelim.Kurumuş tarhanaları elimizde ovarak ve kevgirden geçirerek ince bulgur veya irmik boyunda ufalayalım. Toz tarhanayı daha ufak elde etmek için mutfak robotunda çekebiliriz.Ufalanmış tarhanayı geniş tepsilere serelim. Bir iki gün güneşte kurumaya bırakalım. Hava yeteri kadar sıcak değilse düşük ısılı fırında yarım saat kadar fırınlayabilirsiniz. Bez torbalara doldurup serin ve havadar bir yerde saklayın. Rutubetli bir yerde yaşıyorsanız buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

Dipnot Tarhana hamurunun içine dereotu, haşlanmış nohut, hamur mayası da ilave edilebilir. note Toz Tarhana Yapılışı,Tarhana Hamuru Nasıl Yapılır

Benzer Tarifler:

 1. tarhana çorbası nasıl yapılır oktay usta
 2. Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 3. Arabaşı Hamuru Tarifi-Arabaşı Hamuru Yapılışı
 4. Yalancı Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 5. Sarımsaklı tarhana çorbası resimli
 6. Bulgurlu Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 7. milföy hamuru nasıl yapılır
 8. Malatya Usulü Tarhana Çorbası Tarifi
 9. Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 10. Pandispanya Hamuru nasıl yapılır?
 11. Tart hamuru ve jölesi nasıl yapılır
 12. Kızılcık Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 13. Toz tarhana corbasi (resimli)
 14. Kıymalı-Nohutlu Tarhana Çorbası Tarifi Resimli
 15. Şehriyeli Tarhana Çorbası

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.