'Turşu Nasıl Yapılır?'

Turşu Nasıl Yapılır? Turşu Nasıl Kurulur? Turşu Tarifi

tursu Turşu Nasıl Yapılır?

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur. Turşu yapımında sebzeler, %4-5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzeler üzerine salamura döküldügünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi nedeniyle, salamuranın tuz oranı azalır. Bunun için, hazırlanacak salamuranın, baslangıçtaki tuz oranı daha yüksek olmalıdır. Ya da, kontrol edilerek ekşilen tuz ilave edilebilir. salamura, turşusu kurulacak sebze üzerine döküldügü zaman, tuzun bir kısmı sebzenin içerisine girer. Böylece birkaç gün sonra tuz oranı %4’e düşer ve daha aşağı inmez.

Salamura hazırlanırken

%8 tuzlu su yapmak için; 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır. Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir. %10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı) tuz 1 litre suda eritilir. Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz.

Sebze Seçerken

Turşu yapacağınız sebzeleri seçerken sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına özen gösterin. Sebzeler ne kadar forumdas.net taze ve diri olursa turşunun dayanma süresi de o kadar artar. Mutlaka turşuluk tuz olarak iri kaya tuzunu kullanın. Çünkü rafine tuz turşunun kısa zamanda yumuşamasına neden olur. Turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.

Benzer Tarifler:

 1. Turşu Limonla mı Sirkeyle mi Yapılır
 2. Ezme Turşu Tarifi
 3. Turşu Suyu
 4. Turşu Tarifleri
 5. Yeşil Zeytin Salamurası
 6. Turşu Kavurması,Turşu Kavurması Tarifi
 7. Ispanaklı börek nasıl yapılır?resimli
 8. Yağlı Biber Turşusu nasıl yapılır Resimli
 9. Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır
 10. balık nasıl pişirilir,balık nasıl yapılır,balık nasıl kızartılır
 11. Erik Kompostosu Nasıl Yapılır
 12. Düdüklü tencerede tavuklu pilav nasıl yapılır?..Resimli
 13. Konya usulü su böreği nasıl yapılır? resimli
 14. Diplomat Çorbası * fotolu
 15. mantı nasıl yapılır resimli

Yorum yap

Sitemize sabit reklam almamaktayız, reklam için GoogleAdwords kullanmanızı tavsiye ederiz.